Návštěvníci městské památkové rezervace v Jičíně už delší dobu kroutí nevěřícně hlavou nad stavem, kdy historický střed města připomíná některými prvky slumy v centrální Africe.
Vedení radnice to evidentně nevadí a zřejmě to i považuje za roztomilé. Slavný italský architekt se musí obracet v hrobě při pohledu na obří parkoviště vyšperkované ušmudlanými trhovci deváté kategorie na jednom z nejmalebnějších náměstí v republice.
Jičín se stává městem kýče a šedivým, upatlaným místem. Na to, jakou pozornost věnuje vedení města kvalitě veřejného prostoru jsem kriticky upozorňoval mnohokrát jako zastupitel i jako občan. Bolí mne, že Valdštejnovo město se pomalu ale jistě propadá do podprůměrnosti provinciálního hnízda s rozbitou a chaotickou dopravní infrastrukturou, neřešeným parkováním, rozbitými chodníky, mobiliářem typu každý pes jiná ves, ustupováním zájmům místních bezohledných rádoby developerů a všudypřítomným nevkusem.
Jediným lékem na tyto nešvary je svěřit péči o veřejný prostor skutečným odborníkům, kterým bude osvícené vedení města naslouchat a jejich radami se řídit. Prvním krokem by mělo být vyčištění města od balastu, sladit a sjednotit mobiliář a zpřísnit pravidla provozu v centru. Zatím ovšem osvícené vedení města, jako mají třeba v Litomyšli, tady bohužel, nemáme.
Investice do kvality veřejného prostoru by se městu bohatě vyplatila. Na to ale chybí našim radním odvaha, kterou taková řešení vyžadují.
Fotografie v příloze pořízená ve středu 18. 1. 2023 budiž podnětem k zamyšlení.
bývalý zastupitel
Miloš Starý